Активна музикотерапія

Музична грамота «Активна музикотерапія»

(для вихованців шкільного хору)

Підготувала Сумченко Оксана Миколаївна, заступник директора з виховної роботи,вчитель художньої культури,музичного мистецтва, керівник гуртків: вокально-естрадної студії «Орфей» та шкільного хору БДЮТ Переяслав-Хмельницької РДА на базі Дівичківського НВО « ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ» Переяслав-Хмельницького району, Київської області.

Тема: Музична грамота «Активна музикотерапія»

Мета: Навчальна: вчити учнів досягати чистоти інтонування при виконанні вокальних творів, дотримуватись правил гармонії та метроритму, познайомити гуртківців з елементами нотної грамоти та правилами нотного запису.

Розвиваюча: розвиватитворчі здібності дітей шляхом залучення до вокально-хорової діяльності, емоційного виконання творів, формувати інтерес дітей до музичної культури.

Виховна: виховувати естетичне сприйняття мистецтва, позитивне ставлення до навколишнього світу.

Завдання.

- створити радісну, доброзичливу атмосферу, яка сприяє успішному входженню дитини у світ музики;

- вчити співати вдумливо і виразно, чисто інтонуючи мелодію пісні;

- розвивати рухливість артикуляційного апарату, розширювати співочий діапазон;

- формувати чітку співочу дикцію.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу з елементами застосування знань.

Наочне оформлення: фотографії композиторів та виконавців (або відеофрагменти виступів; роздавальний матеріал для команд.

Музичний матеріал : звукозаписи - Р.Роджерс «До-ре-мі» із к-ф. «Звуки музики», спів пташок «Музика лісу»), П. Чайковський «Марш дерев'яних солдатиків», «Зійшов місяць» В. Попович, фонова лагідна музика.

Обладнання: музичний центр, синтезатор, мікрофон, фонограми пісень, елементарні ударно-шумові музичні інструменти.

Хід заняття.

I.Організаційний момент.

Шикування перед класом.

Вхід під музику «День і ніч»

Музичне вітання. Р.Роджерс «До-ре-мі» із к-ф. «Звуки музики».

Вступ

II. Мотивація навчальної діяльності.

Я дуже рада новій зустрічі з вами . Світ музики загадковий і незвичайний. Зрозуміти цю царину звуків може лише той, хто вміє слухати і чути, бачити у звичних речах незвичне, хто любить мріяти і фантазувати, хто прагне до пізнання і творчості. Спілкуватись у цьому світі належно на особливій мові - музичній, якою сьогодні ми будемо вчитись володіти.

III. Актуалізація опорних знань.

Що повинен знати композитор, щоб записати музику або виконавець щоб її виконати? (Ноти, нотну грамоту).

Сьогодні на нашому занятті за допомогою музики ми спробуємо створити радісну, доброзичливу атмосферу і познайомимося з елементами нотної грамоти.

Отож ми розпочинаємо подорож до країни «Музика», де на нас вже чекають друзі - Веселі нотки. А живуть ці друзі у будинку з п'яти «поверхів», який називається Нотний стан.

П'ять лінійочок чудових

Ми назвали Нотний стан.

І на них Веселі нотки

Розмістились по місцям.

Діти, погляньте на нотний стан. Лише сьогодні зранку там були ноти, але раптом вони кудись зникли. Ми будемо змушені вирушити в подорож, щоб повернути їх на свої місця. Вирушаємо? Що ж, тоді в дорогу...

IV. Основна частина.

На чому можна подорожувати?

Виконання голосових вправ («Коник», «Потяг», «Літак», «Машина»)

Музична гра-драматизація «Композитор»

УЧИТЕЛЬ: Діти, сьогодні я розповім вам про незвичайну подію, яка трапилась з одним моїм знайомим. Хочете послухати?

ДІТИ: Звичайно хочемо.

УЧИТЕЛЬ: Тоді треба бути дуже уважними. (Звучить спів пташок «Музика лісу»). Пішов композитор до лісу, замилувався природою, чарівним співом пташок, та й загубив свої ноти з папкою. (В цей час роздаються картки-ноти).

Коли ж він вже втомився від ходіння по лісу, то вирішив сісти на пеньочку та записати уривки мелодій, які надихнув йому ранок, спів пташок, шелест дерев та трав у лісі. Але розкривши папку, він, раптом, побачив, що вона порожня, всі нотки розгубилися по дорозі. Засумував тут композитор, адже він загубив самих вірних своїх друзів.

Діти! Може ми з вами йому допоможемо?

ДІТИ: Так! А що треба робити?

УЧИТЕЛЬ: Треба погукати ноти, може вони почують нас і відгукнуться? Отож давайте пригадаємо власні імена-назви нот. (Діти перелічують ноти : до, ре, мі, фа, соль, ля, сі).

УЧИТЕЛЬ: Молодці діти! Вірно назвали нотки. Тепер лишається їх погукати, але вони відгукнуться лише на чисте інтонування свого звуку-імені, тому і гукати їх треба мелодією.

ВЧИТЕЛЬ: співає запитання «Нота «До» де ти?». В цей час дитина, у якої опинилась картка ноти «До» - відгукується співом «Нота «До» - я ось!» - встає і підходить до «композитора», який співає вітання:

«Дуже радий тобі я люба нотонька моя.»

КОМПОЗИТОР: Тепер в мене є надійна опора, перший, головний звук.

(після виконання кожного із завдань одна нота повертається )

Одна нотка хоче повернутися у свій будиночок (До)

Ну що ж, розігріли голосові зв'язки і дісталися країни «Музика» де всі співають. Ми з вами теж розспіваємось. Повторення правил співу:

«Щоби правильно співати -

Треба сісти, або встати.

Спинки рівно, як тростинка,

Ручки вниз, чи на колінка».

Розспівування.

1. Вокальна вправа «Сходинки».

Чітка дикція

Штрихи

Динаміка

2. «Зійшов місяць» В. Попович.

Робота над диханням

Побудова терції

Спів по руці

Молодці! Ви гарно виконали завдання і повернули додому ноту Ре.

(нота прикріпляється на нотний стан)

Вокально-хорова робота.

А тепер давайте подаруємо усім гарний настрій та виконаємо пісню «День і ніч». Старайтесь передати настрій пісні, який він?

Виконання пісні «День і ніч» (бажаючі солісти виходять до дошки)

Робота над дикцією, побудова терції у приспіві.

Ось ми і знайшли ноту Мі.

Наша подорож продовжується. І зараз - нове завдання.

Робота з поняттями. Ритм.

Музично-ритмічні вправи. Засвоєння поняття ритм.

Я декілька разів проплескаю в долоні, а ви повторите те, що я покажу. Тільки слухайте уважно. І плескаємо лише по моїй команді та не голосно.

Ритмічні диктанти.

(повторення учнями ритмічних вправ, гра «Луна»)

Я думаю ви звернули увагу на те, що у кожній фразі, яку ви повторювали зустрічались довгі і короткі звуки? Чергування довгих і коротких звуків в музиці називається ритмом. Запам'ятайте нове слово, повторіть його.

Завдання ускладнюється.

Проплескайте ритм: довгі звуки - удари по колінам, а короткі - в долоні. Будь - який ритм можна записати спеціальними позначками. Про це ми поговоримо на наступних заняттях. А сьогодні ми спробуємо використати власні знаки і виконати ритмічний малюнок.

Завдання «Музична сороканіжка».

На дошці зображена сороканіжка з великими і маленькими кружечками , які символізують довгі і короткі звуки. Учні виконують ритмічні вправи.

Нота Фа повертається в будиночок.

Найкраще відтворити ритм за допомогою шумових і ударних інструментів.

Музикування. Гра на елементарних шумових інструментах.

П. Чайковський «Марш дерев'яних солдатиків» у супроводі учнівського акомпанементу.

Прекрасне виконання твору. Нота Соль прикріплюється на нотний стан.

А зараз я запрошую вас на прогулянку до казкового лісу.

Фізкультхвилинка. Н.Май «Котику, Мурчику»

Як гарно ви рухались, а рух - це здоров'я.

Нота Ля повертається на нотний стан.

Чудова подорож відбулася у нас по музичній країні. Але найкраща країна для кожної людини, це його батьківщина.

Виконання пісні «Україно моя»

З яким настроєм виконується ця пісня? Які почуття передає в ній автор?

Нота Сі повертається додому.

Погляньмо на нотний стан. Всі наші ноти повернулися до свого будиночку. Вони знову будуть з вами співати, танцювати, грати на музичних інструментах.

V. Рефлексія.

Наша подорож закінчилась. Хто хоче поділитися своїми враженнями?

З якими елементами музичної мови ми сьогодні познайомились? (Ритм) Дайте визначення цьому поняттю.

Мені цікаво як ви оцінюєте свою роботу на занятті?

Учні оцінюють свою роботу.

Музична перерва. Орієнтовна структура заняття вокального гуртка

Дидактичні матеріали:

Голосові ігри

Коник

На конику верхи

Хто приїде перший?

Дзвінко цокають копитця

Чи не час нам зупиниться?

Тпру-у-у!

(Діти клацають язичком, змінюючи форму губ)

Потяг

Їде потяг, аж летить,

Нам його не зупинить.

(діти то прискорюють, то заповільнюють звуки «ту-у-у», « чух-чух», вимовляють на видих «ш-ш-ш»)

Літак

Полетить наш літачок

Аж до неба, до зірок.

(діти тягнуть звук «у-у-у» з видуванням повітря через стиснуті,витягнуті трубочкою губи, змінюючи висоту звуку)

Машина

На машині їхали,

Місто все проїхали.

(діти імітують звук «р»)

Музично-дидактична гра «ПОМІНЯЙПАРУ»

Мета гри: розрізняти побудову музичних фраз із затакту.

Діти шикуються парами по колу одне проти одного: хлопчики стають спиною до центру, дівчатка - обличчям. Руки розкриті в сторони, п'ятки разом.

1-й такт. Трохи повернувшись ліворуч, діти торкаються одне одного пальцями правих рук.

2-й такт. Повернувшись праворуч, повторюють той же рух ральцями лівих рук.

3-й такт. Піднявшись на півпальці, виконують три плавних кроки, повертаючись на місці (через ліве плече) проти годинникової стрілки на 360.

4 - 5-й такти. Повторюють рухи 1 - 2-го тактів, повертаючись спочатку праворуч, потім ліворуч.

6-й такт. Піднявшись на півпальці, виконують три плавних кроки, повертаючись на місці (через праве плече) за годинниковою стрілкою на 360.

7 - 8-й такти. Виконуючи чотири, танцювальних кроки, діти прощаються зі своєю парою легким нахилом голови, розходячись в різні боки. Хлопчики виконують танцювальний крок, починаючи з правої ноги, і рухаються по колу за годинниковою стрілкою. Дівчатка, виконуючи той же рух, просуваються проти годинникової стрілки. На кінець 8-го такту діти зустрічаються з наступною парою і повторюють вправу.

© 2017 Сумченко Оксана. смт.Дівички-1,Переяслав-Хмельницький район, Київська область,08457
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати