Пісні сучасних українських та зарубіжних композиторів

   Гурткове заняття: «Пісні сучасних українських та зарубіжних композиторів.Музична драматургія.Розучування вокального твору»

(для вихованців вокальної студії)

Підготувала Сумченко Оксана Миколаївна, заступник директора з виховної роботи,вчитель художньої культури,музичного мистецтва, керівник гуртків: вокально-естрадної студії «Орфей» та шкільного хору БДЮТ Переяслав-Хмельницької РДА на базі Дівичківського НВО « ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ» Переяслав-Хмельницького району, Київської області.

Тема: Пісні сучасних українських та зарубіжних композиторів.

Музична драматургія.Розучування вокального твору(пісні Наталії Май «Добра пісня»).

Мета:Навчальна: працювати над виробленням вокально-хорових навичок та навичок сольфеджування; ознайомити вихованців з новою піснею.

Розвивальна: розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення певних навичок; розвивати артистичні, музично-творчі здібності дітей, розкутість, впевненість та самовдосконалість.

Виховна: формувати художній смак, музичні інтереси дітей;
виховувати у дітей патріотичні почуття;виховувати любов до рідної мови, до української пісні; виховувати любов і повагу до творчості Л.Бетховена.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу з елементами застосування знань, навичок і умінь.

Наочне оформлення: фотографії композиторів та виконавців (або відеофрагменти виступів; роздавальний матеріал .

Музичний матеріал : таблиця-наочність з вправою для сольфеджування звукозаписи музичних творів та музичні ілюстрації, фонова лагідна музика.

Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, музичний центр з мікрофоном.

Хід заняття

1.Організаційний момент. Музичне вітання «Добрий день!» (по мажорному тризвуку).

Розспівування з освоєнням музичної грамоти. Сольфеджування вправи.

Розспівка на склади: «ділі-ділі-дон» по півтонах вгору і вниз.

Розспівка на склади «мі - ме - ма - мо - му» по мажорному тризвуку вгору і вниз.

2.Вправа для сольфеджування.

Робота над вправою:

визначення розміру;

тактування в розмірі 2/4;

визначення тривалостей нот;

відтворення ритмічного малюнку вправи;

читка нот за вказівкою вчителя;

сольмізація вправи з тактуванням;

3. Перевірка домашнього завдання:

Виконання української народної пісні «Іди, іди, дощику!» різними динамічними відтінками на рр, р, тр, тf, ff, pp(дуже тихо, тихо,не дуже тихо, не дуже голосно, голосно, дуже голосно).

4. Вивчення нового матеріалу. Розучування пісні

Українська пісня - це великий скарб нашого народу, його душа. Адже у пісні - його радощі й болі, любов до рідної землі та ненависть до ворогів. У пісні - вся краса людських почуттів та невмирущість традицій. Пісня - це наша історія.

Хто не знає рідної мови, цурається рідної пісні. Обкрадає свою душу, зневажає свій народ. Ми повинні пишатися тим, що ми українці, адже наша мова одна з найспівучіших, а наша пісня відома у всьому світі. Це наша гордість, наше багатство.

І сьогодні ми будемо вивчати пісню сучасного українського композитора і поета Наталії Май «Добра пісня».

Будь ласка, уважно послухаєте її і скажете який характер цієї пісні.

(В пісні розповідається про те, що ми живемо на найкращій землі, на рідній Україні. Пісня патріотичного характеру, сповнена любові до своєї держави, до своєї мови, бо то мова наших прадідів. Якщо ти зрікаєшся своєї пісні, то ти нехтуєш своїм народом. А втративши народ - хто ти є і що ти?)

(Характер пісні - веселий, енергійний).

А зараз вивчимо слова першого куплету пісні (робота над дикцією).

Гра «луна» при вивченні мелодії першого куплету пісні. Спів першого куплету без супроводу із акомпанементом. Художнє виконання першого куплету пісні та приспіву.

Пісня виконується в помірному темпі, не поспішаючи. 1 куплет складається з двох музичних речень, в яких по дві фрази:

фраза - починаємо з тр і поступово збільшуємо звучання на крещендо, доводимо до тf і вертаємось знов на тр.

фраза - починаємо з тихого звучання тр і поступово доводимо доff і зводимо звучання на тр.

Приспів виконується патріотично, починаючи з тр, поступово збільшуємо звучання (крещендо) до ff, закінчуємо приспів співом «ствердження та впевненості» на тf .

Домашнє завдання: вивчити напам'ять слова пісні.

5. Слухання музики. Л.Бетховен. Увертюра «Егмонт».

Давайте пригадаємо, що таке музична драматургія?

Музична драматургія - це втілення драматичної дії у музичних творах різних жанрів. Музична драматургія створюється на основі розвитку одного або кількох контрастних музичних образів. Вони взаємодіють, конфліктують і тим самим стають основою для відтворення значущих життєвих надій і втілюються у музичних творах.

Сьогодні ми послухаємо твір великого німецького композитора Людвіга ван Бетховена. Ось його портрет.

Однією з головних ідей творчості композитора є ідея незалежності людського духу. Тема героїчної боротьби за свободу з особливою силою втілена в його увертюрі «Егмонт». Це одна із сторінок героїчної боротьби фламандського народу (Нідерланди) проти іспанських завойовників. Сміливий і мужній граф Егмонт очолив повстання, яке було жорстоко придушене іспанськими правителями. Підступно схоплений ворогами Егмонт був засуджений до страти. Герой гине, але не гине ідея боротьби за свободу.

Перш ніж ми будемо говорити про музику, давайте пригадаємо, що таке увертюра? Увертюра - це оркестрова п'єса, яка виконується перед театральною виставою (це може бути опера, балет, оперета, музична вистава) і вводить в коло ідей і настроїв, які пануватимуть у виставі. Але увертюра може бути і самостійним оркестровим твором. І от увертюра Л.Бетховена - це самостійний музичний твір.

У музиці непримиренну боротьбу народу композитор передає через протиставлення двох образів - образу іспанських гнобителів та образу пригніченого народу. Контраст інтонацій і музичних тем драматизує розвиток музики.

6. Підсумок заняття.

Учитель. Ось і добігає кінця наше заняття.

Домашнє завдання :

^ вивчити напам'ять слова пісні «Добра пісня»;

^ пригадати, які ви знаєте сучасні дитячі твори.

© 2017 Сумченко Оксана. смт.Дівички-1,Переяслав-Хмельницький район, Київська область,08457
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати