Динамічні відтінки
Відкрите заняття «Динамічні відтінки. Музичні терміни: «темп» та «тембр».Робота над піснями»
(для вихованців шкільного хору)
Підготувала Сумченко Оксана Миколаївна, заступник директора з виховної роботи,вчитель художньої культури,музичного мистецтва, керівник гуртків: вокально-естрадної студії «Орфей» та шкільного хору БДЮТ Переяслав-Хмельницької РДА на базі Дівичківського НВО « ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ» Переяслав-Хмельницького району, Київської області.
Тема: Динамічні відтінки. Музичні терміни: «темп» та «тембр».Робота над піснями.
Мета:Навчальна:вивчення музичної грамоти, ознайомлення дітей з динамічними відтінками та музичними термінами.
Розвивальна: розвивати вокальні здібності, музичний слух гуртківців.
Виховна: створити позитивну атмосферу на занятті, виховувати стійкий інтерес дітей до музичної культури.
Тип заняття: вивчення нового матеріалу з елементами застосування знань, навичок і умінь.
Наочне оформлення: фотографії композитора, роздавальний матеріал.
Музичний матеріал : звукозаписи- пісня «Моя земля», музичний твір- «Весела. Сумна» Л.Бетховена.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, музичний центр з мікрофоном.
Обладнання:зошити,фортепіано.
Хід заняття
1.Організаційний момент.
Вихованці заходятьпід мелодію пісні.Музичне привітання.
2.Акуалізація опорних знань.
Бесіда.
- Діти,яка тільки що прозвучала мелодія?( заспокійлива, мелодійна, приємна).
- Як вона вплинула на ваш настрій? ( зняла втому, підняла настрій).
3. Повідомлення теми та мети заняття.
- Діти, сьогодні на занятті ми з вами продовжимо роботу над піснею «Моя земля»,в процесі роботи над якою будемо розвивати вокальні здібності, вчитися співати злагоджено, в унісон, правильно округлювати звуки. Також ознайомимося з музичним терміном, який називається «тембр», дізнаємося, яке значення має тембр для людини. Бажаю вам в роботі гарного настрою.
4.Основна частина.
- Діти, тембр - це індивідуальне забарвлення голосу кожної людини. У
спілкуванні з іншими людьми тембр має велике значення. Психологи
стверджують, що у спілкуванні людей тембр голосу має не менше
значення, ніж зовнішність, манери та ерудиція. Людина з приємним
тембром голосу може переконати співрозмовника в своїй
правоті, схилити його на свій бік, може швидше добитися кар'єрного росту. І
навпаки, людина з неприємним тембром голосу може бути в житті менш успішна.
Тембр має свої ознаки, які можна назвати приємними і неприємними. Я вам буду називати слово, а ви скажете, до якого, приємного чи неприємного, тембру вона відноситься.
Перелік слів: спокійний, невпевнений,мелодійний, гугнявий,безбарвний, теплий, дружній, виразний, природний, верескливий, писклявий, хрипкий, упевнений, напружений, млявий, довірливий, плаксивий, боязкий.
- Молодці, діти! Хочу вам сказати, що тембр голосу можна змінити, якщо постійно виконувати спеціальні вправи. Наприклад, з невпевненого, безбарвного, млявого можна зробити упевнений, виразний, спокійний. Для цього потрібно постійно прислухатися до свого голосу і вчитися вимовляти словаупевнено, виразно, спокійно. В спілкуванні з іншими слід постійно слідкувати за своєю мовою. Старатися дотримуватися відповідного тону залежно від ситуації. Завжди пам'ятайте: не говоріть з людьми таким тоном, якого самі не любите.
Отже, діти, кожен з нас має старанно працювати над тим, щоб виробити приємне забарвлення тембру свого голосу. Так само і під час співу: для того, щоб ваші голоси звучали гарно, злагоджено, в унісон - ви маєте слухати одне одного, правильно округлювати звуки, не кричати, а дотримуватися тих динамічних відтінків, які є у творі. Давайте закріпимо це,продовживши роботу над піснею.
Бесіда.
- Назвіть пісню, яку ми вивчали на минулому занятті?
- Хто є авторами пісні?
- Який характер пісні?
- В якому ладі написана пісня?
Музичний словник
Отже, тембр - це індивідуальне забарвлення голосу кожної людини.
5.Вокально- хорова робота.
- Послухайте пісню,яку ми вивчали на минулому занятті, у моєму виконанні. (Спів пісні педагогом). Перш, ніж почати співати,давайте пригадаємо правила співу.Потрібно сидіти рівно: спинка пряма,відстань між тулубом та партою-кулачок.Співаємо,слухаючи один одного,плечі не піднімаємо.
Розспівка.
1. Спів складів у висхідному і низхідному порядку.
2. Виконання вправ на округле й протяжне звучання голосних,чітку вимову приголосних.
3. Спів канонів.
Робота над піснею.
1. Робота над чистотою інтонування, дотриманням ансамблю.
2.Робота над динамічними відтінками.
Методи: метод показу,репродуктивний метод,евристичний метод, фонетичний метод.
Прийоми: співаємо разом, прийом атакування верхнього регістру дитячого голосу, прийом активізації слухової уваги.
Музична гра.
-А зараз давайте пограємо в гру «Знайди за допомогою мажору та мінору».
6.Слухання музики.
-Сьогодні ми прослухаємо твір, який називається «Весела. Сумна» Л.Бетховена.
- Діти, давайте визначимо характер твору.
- Скажіть, чому композитор запропонував саме таку послідовність настроїв, повторюючи веселу частину твору? (Композитор хотів підкреслити що краще,в житті більше веселого,ніж сумного)
7.Підсумок заняття
- То що ж таке тембр?
- Яке значення має тембр в житті людини?
- Назвіть приємні і неприємні ознаки тембру.
- Діти, на цьому наше заняття закінчене. Ви були сьогодні активними,емоційними,гарно співали.